• Kariérny poradca

• Systém duálneho vzdelávania

Štúdium v systéme duálneho vzdelávania znamená, že vaše dieťa absolvuje teoretické vyučovanie v škole, praktické vyučovanie u konkrétneho zamestnávateľa. Po ukončení strednej odbornej školy úspešní žiaci nastúpia do zamestnania k danému zamestnávateľovi, alebo môžu po dohode so zamestnávateľom pokračovať v štúdiu na vysokej škole. Na rozdiel od rovesníkov z klasickej formy štúdia získajú na trhu práce konkurenčnú výhodu, a to najmä v zručnostiach či znalostiach získaných praxou priamo u zamestnávateľa.

Štúdiom na škole v systéme duálneho vzdelávania vaše dieťa získa:

·        absolvovanie žiadaného odboru na trhu práce,

·        praktickú prípravu v reálnych podmienkach u konkrétneho zamestnávateľa počas celého štúdia,

·        zvládne prácu s najmodernejšími technológiami, materiálmi, zariadeniami,

·        možnosť zárobku už na strednej škole (podnikové štipendium, odmena za produktívnu prácu),

·        stravovanie, ubytovanie v školskom internáte, cestovné a iné benefity poskytované zamestnávateľom,

·        bude začlenené do pracovného kolektívu zamestnávateľa už počas štúdia,

·        možnosť absolvovať kurzy, stáže s pomocou zamestnávateľa,

·        prácu po úspešnom ukončení strednej odbornej školy

Čo potrebujete vedieť?

Žiak vstupuje do systému duálneho vzdelávania prostredníctvom zamestnávateľa a podpisuje s ním učebnú zmluvu.

Ktoré odbory možno takto študovať?

Trojročné a štvorročné študijné a učebné odbory ukončené buď výučným listom a vysvedčením o záverečnej skúške, alebo maturitným vysvedčením.

Ako postupovať pri podávaní prihlášky?

·          Žiak spolu so zákonným zástupcom si vyberie povolanie, ktoré by chcel vykonávať a zamestnávateľa, u ktorého chce po ukončení štúdia pracovať na základe ponuky učebných miest.

·        Žiak spolu so zákonným zástupcom kontaktuje zamestnávateľa, s ktorým si dohodne podmienky (štipendium, možnosti školení, kariérny postup po ukončení štúdia, podporu ubytovania, odmenu za produktívnu prácu a i.) a prijatie do systému duálneho vzdelávania.

·        Zamestnávateľ vystaví žiakovi potvrdenie pre účely prijímacieho konania na strednej škole, s ktorou má podpísanú zmluvu o duálnom vzdelávaní.

·        Žiak spolu s prihláškou na danú strednú odbornú školu pošle aj potvrdenie od zamestnávateľa a absolvuje prijímacie konanie. Po prijatí na školu žiak spolu so zákonným zástupcom podpíše so zamestnávateľom učebnú zmluvu, a to do 31. augusta.

·        Od 1. septembra žiak nastúpi na strednú odbornú školu a k zamestnávateľovi na praktické vyučovanie.

Potrebujete viac informácií?

Navštívte stránky www.dualnysystem.sk a www.potrebyovp.sk, kde nájdete presný postup ako vstúpiť do systému duálneho vzdelávania, zoznam odborov, škôl, zamestnávateľov zaradených v systéme duálneho vzdelávania a mnohé ďalšie informácie.